سفر ۴ روزه به بوداپست (قسمت دوم)

بوداپست یکی از زیباترین شهرهای اروپای شرقی است که از جاذبه‌های متعددی برخوردار است. برای مطالعه قسمت دوم برنامه سفر به «پاریس شرق» در ادامه همراه کجارو باشید.

سفر ۴ روزه به بوداپست (قسمت دوم)

بوداپست، پایتخت مجارستان، به دلیل قدمت تاریخی دارای بناها و جاذبه‌های بسیاری است که اغلب آن‌ها در زمره شاهکارهای معماری بوده و در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌اند. از اینرو، به دلیل تعدد این بناها بهترین راه برای گردش در بوداپست استفاده از برنامه سفر روزانه و بازدید از جاذبه‌های نزدیک به هم در هر منطقه است که اغلب با فاصله‌ای چند دقیقه‌ای از یکدیگر قرار دارند.

این قلعه تاریخی در منطقه City Park بوداپست قرار دارد و قدمت آن به سال ۱۸۹۶ باز می‌گردد. این قلعه مجموعه‌ای از بناهای تاریخی دوره‌های مختلف است و سبک‌های متفاوت معماری از رومانسک تا باروک را در آن می‌توان مشاهده کرد.
موزه هنرهای زیبا

این موزه در میدان قهرمانان بوداپست قرار دارد و در آنجا گنجینه‌ای عظیم از آثار هنری بین المللی از سرتاسر اروپا نگهداری می‌شود.
میدان قهرمانان

میدان قهرمانان یکی از اصلی‌ترین و قدیمی‌ترین میدان‌های بوداپست است که مجموعه‌ای مجسمه‌های از قهرمانان و رهبران ملی مجارستان در جایجای آن نصب شده‌اند. از جمله سایر جاذبه‌های موجود در این میدان می‌توان به مقبره سرباز گمنام و موزه هنرهای معاصر اشاره کرد.
خاته ترور

خانه ترور موزه‌ای است که به یادگارهای دوران سلطه فاشیسم و کمونیست و قربانیان آن‌ها در مجارستان اختصاص دارد. این موزه فعالیت خود را از سال ۲۰۰۲ آغاز کرده است.
میدان Liszt Ferenc

این میدان محل تجمع کافه‌ها و رستوران‌ها است و اغلب گردشگران برای صرف غذا و نوشیدنی به آنجا مراجعه می‌کنند.
گالری عکاسی magyar fotográfusok háza

این گالری در واقع خانه‌ای چند طبقه است که توسط عکاس سلطنتی مجارستان در سال ۱۸۹۴ و برای نمایش آثار عکاسی مجارستان تاسیس شده است.
تئاتر جدید

تئاتر جدید را می‌توان مرکز آثار نمایشی بوداپست نامید؛ این بنا دارای قدمت تاریخی بوده و در دهه ۹۰ میلادی مورد بازسازی قرار گرفته است.
خانه اپرای مجارستان

این خانه اپرا به سبک نئو-رنسانس در سال ۱۸۷۵ میلادی ساخته شده و در مرکز بوداپست قرار دارد. در واقع، این بنا نمونه‌ای زیبا از سبک معماری مجارستان در قرن نوزدهم میلادی است.

روز چهارم: منطقه Art Nouveau
موزه زمین شناسی

موزه زمین شناسی بوداپست در ناحیه غربی «پست» قرار دارد و بنای آن متعلق به انجمن زمین شناسی مجارستان است. این بنا در سال ۱۸۶۹ احداث شده است و در آن نمونه‌هایی از سنگ‌های معدنی و ردپاهایی متعلق دوران ماقبل تاریخ نگهداری می‌شوند.
آکادمی موسیقی Franz Liszt

ساختمان این بنا مختص کنسرت و اجراهای هنری است. این بنا در سال ۱۸۷۵ تاسیس شده و علاوه بر اجرای کنسرت‌های مختلف مجموعه‌ای ارزشمند از دست نوشته‌ها و کتاب‌های Franz Liszt در آنجا نگهداری می‌شوند.
موزه magyar szecesszió háza

این بنا دارای سبک هنری و معماری خاصی است که کاربری آن از خانه به موزه مبلمان و کافه تغییر یافته است.
موزه هنرهای کاربردی

موزه هنرهای کابردی بوداپست سومین موزه قدیمی جهان در این سبک است که در فاصله سال‌های ۱۸۹۳ تا ۱۸۹۶ تاسیس شده است. در این موزه آثار مختلفی مانند مبلمان، اجسام شیشه‌ای و … نگهداری می‌شوند. همچنین، این موزه دارای کتابخانه نیز است.
حمام Gellért

مجموعه حمام و استخر آب گرم Gellert یکی دیگر از جاذبه‌های بوداپست است که به سبک هنر نو و در فاصله سال‌های ۱۹۱۲ تا ۱۹۱۸ ساخته شده است. البته این بنا در جنگ جهانی دوم دچار آسیب شده که بعدها مورد بازسازی و تعمیر اساسی قرار گرفت.

 

منبع : کجارو