سراب روانسر کرمانشاه: گردشگاهی دیدنی در قلب شهر

دریاچه سراب روانسر کرمانشاه یکی از دریاچه‌هایی است که گردشگاهی زیبا به دور آن تعبیه شده است و گردشگران بسیاری هر ساله از آن دیدن می‌کنند.

سراب روانسر کرمانشاه: گردشگاهی دیدنی در  قلب شهر

سراب روانسر یکی از جاذبه‌های دیدنی استان کرمانشاه است که در مرکز شهر روانسر قرار دارد. این سراب منشا اصلی رودخانه قره‌سو و یکی از بزرگ‌ترین و طویل‌ترین رودخانه‌های استان کرمانشاه است. این چشم‌انداز زیبا، به‌ویژه در ایام تعطیل سال، مسافران و بازدیدکنندگان فراوانی را به سمت خود سوق می‌دهد.

این سراب زیبا که دنیایی از طراوت را در خود نهفته است، تفرجگاهی بکر و طبیعتی چشم‌نواز دارد که می‌تواند اغلب اوقات را برای میهمانان خود، به‌یادماندنی کند. این سراب که گفته شده قریب به ۴۰ هزار سال قدمت دارد، در سال ۱۳۸۷در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت.

شهرستان روانسر یکی از پرجاذبه‌ترین مناطق کرمانشاه است که آن را دروازه اورامانات نیز می‌گویند. قدیمی‌ترین آثار سکونت انسان در اطراف روانسر را به عصر پارینه‌سنگی می‌رسانند. شهرستان روانسر که در گذشته نیکور نامیده می‌شد در حدود ۵۵ کیلومتری غرب کرمانشاه و در دامنه کوه یله‌ور (کوهستان شاهو) قرار دارد و آب و هوای آن تقریبا گرم و مرطوب است. این منطقه بارش سالانه چشمگیری دارد. سراب روانسر که از مهم‌ترین جاذبه‌های این شهر است، در حدود ۳۴ درجه و ۴۳ دقیقه، ۳۹ ثانیه عرض شمالی و ۴۶ درجه و ۴۸ دقیقه، ۴۱ ثانیه طول شرقی قرار گرفته است. سراب روانسر یکی از ۵۰ منطقه نمونه گردشگری استان کرمانشاه است.

از ویژگی‌های بارز محدوده گردشگری روانسر، داشتن جاذبه‌های کوهستانی، پوشش گیاهی طبیعی و مصنوعی، ارتفاعات زیبا و مسیر کوهنوردی در این منطقه است. سایت پارک بهترین موقعیت را از لحاظ دسترسی دارد؛ به طوری که فقط یک مسیر اصلی برای تمام شهر موجود است که دقیقا از وسط آب و رودخانه می‌گذرد. این مسیر به صورت خطی تمام شهر را به هم متصل می‌کند و مناطق مسکونی در امتداد آن شکل گرفته‌اند. این مسئله از سویی نکته‌ای مثبت تلقی شده؛ زیرا برای رسیدن به سایر نقاط شهر باید حتما از مسیر اصلی گذشت که موجب دیدن و گذر از سراب شده و از دید دیگری سبب ایجاد سر و صدای زیاد و ترافیک در شهر می‌شود.

این منطقه گردشگری از شمال به قبرستان تاریخی شهر روانسر، از جنوب غرب به بازارچه مرزی شهرستان و از شرق، جنوب شرق و غرب به مناطق مسکونی محدود می‌شود. در جنوب، ادامه دریاچه به شکل رودخانه، سیستمی خطی را می‌سازد که فضاها را به‌صورت رشته‌ای تسلسلی به هم متصل می‌کند. این پارک آبی در واقع از سه قسمت کوه که نمادی از استواری است، دریاچه که نشانه‌ای از حرکت است، پارک و فضای سبز تشکیل شده که همگی به نحوی وابسته به آب هستند و به شکل عنصری در میان فضا، توانایی بی‌نظیری در متمرکز کردن مفاهیم و تشدید روح فضا دارند.

آنچه بر زیبایی این گردشگاه رویایی و هر گردشگاه زیبای دیگری با چنین شرایطی می‌افزاید، همین عناصر تشکیل‌دهنده آن است؛ آب که عامل حیات و درخشندگی است، رونق و روشنایی و آرامش و تحرک را همراه هم با خود به ارمغان می‌آورد و به زیبایی منطقه می‌افزاید. دریاچه واقع در گردشگاه با تلطیف هوا و ایجاد صدای آرامش‌‌بخش و مطلوب خود، بر آرامش رویایی این منطقه تاثیر مستقیم دارد. فضای سبز گردشگاه، صمیمیت و آرامش گردشگاه را تامین می‌کند. پوشش گیاهی تعبیه شده در این فضا و چمن‌کاری آن، چهارفصل سال را در این منطقه به نمایش می‌گذارد. بیدهای مجنون میان دریاچه که زیباترین بخش فضای سبز این گردشگاه را به خود اختصاص می دهند، خود فضایی خاص و رویایی را در ذهن‌ها می‌آفرینند.

سراب زیبای روانسر به عنوان مهم‌ترین جاذبه گردشگری استان کرمانشاه چشم‌اندازی طبیعی و فوق‌العاده دارد. این سراب پرآب و زیبا در روانسر از توابع استان کرمانشاه است و در ایام سال، پذیرای میهمانان بسیاری از نقاط کشور است.

سادگی این مردم در نظر هر مسافری خاطره‌ای خوب را ترسیم می‌کند. آب و هوای مطلوب روانسر از دیگر نکاتی است که می‌تواند این خاطرات را ماندگارتر کند. در حاشیه این سراب، فضایی دلنشین قرار دارد که بازدیدکنندگان از این مکان در آن توقف می‌کنند و از دیدن مناظر زیبای آن لذت می برند.

سراب روانسر سرچشمه رودخانه قره‌سو است. رودخانه قره‌سو، خود بزرگ‌ترین و طولانی‌ترین رودخانه‌ی استان کرمانشاه است که از کوه‌های شاهو سرچشمه می‌گیرد.

تحقیقات نشان می‌دهد نقش سراب روانسر در توسعه اقتصاد شهری در شهر روانسر به علت ناهماهنگی با سایر نهادهای دخیل در امور توسعه شهری نتوانسته نقش شایسته‌ای در نیل به توسعه اقتصاد پایدار در گردشگری ایفا نماید. متاسفانه با توجه به ظرفیت‌های بالای گردشگری در شهر روانسر، توجه به این منطقه و تجهیز زیرساخت های آن، چشمگیر نبوده و نتوانسته تاثیر به‌سزایی در جذب گردشگری، توسعه شهری و ایجاد زیرساخت‌های خدماتی و رفاهی مجهز و مدرن آنچنان شایسته‌ شهر روانسر با قدمت چند صد ساله باشد. از طرفی با وجود کم‌آبی در سال‌های اخیر، آب چشمه نیز کم شده و این کم آبی بر روی تصویر مکان بی اثر نخواهد بود. این شهر نیاز به سرمایه‌گذاری بیشتری در بخش گردشگری دارد تا بتواند هرچه بهتر از پتانسیل‌های قوی و غنی خود استفاده کند.

گردشگاه دارای امکانات تفریحی برای گردشگران است. در این گردشگاه، امکانات مربوط به قایق‌سواری در نظر گرفته شده است. علاوه بر این، شنای پرندگان موجود در چشمه، شاید زیباترین تصویری باشد که می‌توان در این مکان زیبا و رویایی مشاهده کرد.

سراب روانسر و دیگر فضاها و مکان‌های طبیعی گردشگری، در شب چشم‌انداز زیباتر و طرفداران بیشتری دارند. طبیعی است که شب به دلیل خنک‌تر شدن هوا و تاریکی آن با ایجاد نورهای مصنوعی در پارک، نوعی آرامش خاص و رویایی برای گردشگران ایجاد می‌شود و لذت و آرامشی که در این فضا حاکم می‌شود، چندین برابر روز است؛ اما طبیعی است که ایجاد کردن چنین شرایطی برای گردشگران نیاز به مدیریت فضا و همچنین نورپردازی مناسب آن دارد. بنابراین در این زمینه باید تلاش بیشتری شود تا با نورپردازی‌های مصنوعی در شب، هم بر تعداد ساعات استفاده گردشگران افزوده شود و هم کسانی که به این منطقه می‌روند رضایت بیشتری داسته باشند.

این منطقه هم‌اکنون یکی از جاذبه‌های خاص استان کرمانشاه محسوب شده و جزو آثار ملی ایران محسوب می‌شود. مردم شهر روانسر اغلب اوقات تفریحی خود را در فضای این دریاچه و محوطه‌های سبز آن می‌گذرانند. گردشگرانی نیز که از شهر روانسر دیدن می‌کنند، بازدید از این دریاچه زیبا را در برنامه خود قرار می‌دهند و از گذراندن اوقات خود در طبیعت این مکان بهره‌مند می‌شوند.

 

منبع : کجارو